heading sign
IDEA

W weekend u progu lata zapraszamy na wyjątkowe święto zamkowych ogrodów, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji! Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Spotkajmy się w Ogrodach!

W ramach imprezy w Arkadach Kubickiego zobaczyć będzie można wystawę Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. Zaprosiliśmy do współpracy artystów, florystów i naukowców: Pawła Totoro Adamca, Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego, Krystynę Lubanski, Bożkę Rydlewską, Izabelę Wolską-Kuśmider i Urszulę Zajączkowską. Ich zachwyt ulotnym pięknem, tajemniczą mądrością i naturą roślin wraził się w malarstwie akwarelowym, surrealistycznej grafice, instalacji przestrzennej, ilustracji botanicznej i kompozycjach florystycznych. Prezentowane na wystawie w ramach cyklu Wewnętrzny świat królowej fotografie ujawniające nieznane piękno wnętrza róży ‘Królowa Warszawy®’ to efekt badawczej i twórczej pasji prof. Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki, artystki wizualnej.

W Ogrodach z kolei prezentowana będzie wystawa rzeźby współczesnej pt. Obecni prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku takich artystów jak m.in.: Xawery Dunikowskiego, Adam Myjak, Barbara Zbrożyna, Bernard Ossowski czy Alfons Karny. Portrety kobiet i mężczyzn wyłaniają się z żywych ram bukowych żywopłotów, które nadają im nowy, wyjątkowy kontekst. Wystawa pozostanie w Ogrodach do 30 września.

DNI OGRODÓW to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego  opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.  

W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe w na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny ,,Tajemnice zamkowej skarpy”, który osobiście poprowadzi Michał Sobieraj – szef zamkowego Działu Edukacji.

Dla poszukujących inspiracji i wiedzy przygotowaliśmy warsztaty i pokazy – ogrodnicze i florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach i spojrzeniu na ogród. Partner wydarzenia Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprasza na stoisko z poradami i atrakcjami uprawiających miejskie ogrody. Będzie tu także można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w kwiatach, którego 40. edycja zbliża się wielkimi krokami

Zainteresowanych kondycją i sekretem szmaragdowej zieleni zamkowej murawy zapraszamy w sobotę na pokazy i porady pt. ,,Tajemnice zamkowych trawników”, które poprowadzą eksperci z Emeralld - Partnera Ogrodów Zamku. 

Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu ,,Rajski ogród”. 

Dla aktywnych ruchowo gości Ogrodu zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska.                                                                                                                     

Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie buziek w botaniczne motywy oraz mini warsztaty ogrodnicze.

Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do głosowania na najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych. W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse z Kutno Miasto Róż pokaże tańce z dawnych epok. W zamkowych ogrodach pojawi się także Królowa Róż - w kwiatowej stylizacji.

W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy. 

Bliższe szczegóły w zakładce PROGRAM. 

Wstęp do ogrodów, na wystawy, pokazy,  atrakcje dla dzieci i spektakle  jest wolny.

Udział w spacerach edukacyjnych bezpłatny (obowiązują zapisy). Warsztaty malarstwa i kolażu z artystami są odpłatne (koszt 50 zł).

 

Zgłoszenia w Punkcie Informacji: tel.: +48 22 35 55 170 lub informacja@zamek-krolewski.pl

 

Ogrody Górne czynne w godz. 10:00-20:00, Ogród Dolny – 10.00:22.00,

DNI OGRODÓW - sobota 17 czerwca i niedziela 18 czerwca w godz. 10:00-19:00