heading sign
Wystawa Botaniczne fascynacje - obrazy, obiekty i instalacje

ARKADY KUBICKIEGO
17-18 CZERWCA 2023 ROKU
W GODZINACH OD 9.00 DO 19.00

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Praesentium amet cum qui quidem earum minima sed, soluta voluptatem in enim quas expedita quae voluptates nostrum eaque dignissimos. Eum, repellat incidunt.

Paweł Totoro Adamiec

Paweł Totoro Adamiec

Architekt krajobrazu, artysta wizualny, fotograf, charakteryzator, mistrz florystyki. Wykładowca architektury krajobrazu KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Opiekun kierunku florystyka w SPPSS w Lublinie. Autor projektów aktywizujących, włączających w działania artystyczne i kreatywne różne grupy wiekowe i społeczne. Twórca wielkoformatowych instalacji artystycznych sytuowanych w przestrzeniach publicznych miast. W swoich działaniach bazuje na zasadzie zero waste, tworząc między innymi prace z materiałów odpadowych. Podejmowaną aktywność twórczą definiuje jako kreatywny upcykling. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i mieszane techniki pracy.

Inspiracji szukam w złożoności przyrody, zniekształcam i teatralizuję rzeczywistość. Szczególną uwagę zwracam na emocjonalny wymiar prac oraz dowolność ich interpretacji. Specjalizuję się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni publicznych oraz w designie miejskim. Prowadzę badania dotyczące estetyzacji przestrzeni publicznych oraz preferencji mieszkańców, co do zieleni w miastach.

Zbigniew Dziwulski

Zbigniew Dziwulski

Mistrz florystyki, absolwent historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2015r. prowadzi Kwiaciarnię ,,Grasz w zielone?” w Lublinie. Mistrz florystyki, absolwent Akademii Marioli Miklaszewskiej. Nauczyciel dyplomowany na kierunku Florystyka w Szkole Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Florysta Roku 2021 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Florystów Polskich. Prowadzi liczne szkolenia, warsztaty oraz pokazy florystyczne. Autor wielu instalacji florystycznych promujących kwiaty i kulturę ich wręczania. Czynnie zaangażowany w organizację Florystycznych mistrzostw Europy Europa Cup 2022 w Katowicach oraz Florystycznych Mistrzostw Polski w Pszczynie 2023r. Członek Zarządu Stowarzyszenia Florystów Polskich. Jego dewizą życiową i biznesową są słowa ,,Wszystko było po coś".

W kwiatach urzeka mnie ich ulotne piękno. Natura obdarza nas zapierającą dech w piersiach feerią barw, ciekawych form i pokrojami. Kwiaty oddziałują na wszelkie zmysły: wzroku, powonienia, dotyku, a niekiedy i smaku czy słuchu. To za każdym razem zachwyca. Kompozycje kwiatowe, które tworzę zawsze muszą mieć jakieś przesłanie, ideę i coś wyrażać. Inspiracje niekiedy pojawiają się jak pstryknięcie palcami, a czasami są wynikiem długich przemyśleń czy analiz. Kocham wszystkie kwiaty i nie mam faworytów, ale najbardziej cenię w nich to, że wyrażają i wzbudzają emocje. Kwiatami można przecież powiedzieć, że kogoś kochamy, szanujemy, tęsknimy czy też, że jest nam przykro lub jesteśmy wdzięczni. Kwiaty to dar zawsze ,,na miejscu”.

Jolanta Drozd

Jolanta Drozd

Malarka-akwarelistka, ilustratorka i kaligrafka. Urodziła się w Białymstoku, swoje szkolne lata spędziła w Łodzi, tam ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, pod okiem prof. Romy Hałatowskiej studiowała malarstwo w Łódzkiej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Od ponad 40-lat mieszka i tworzy w Legionowie. Zawodowo zajmuje się wystawiennictwem, projektowaniem graficznym i ilustracją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Jako projektantka i grafik od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, a także organizacjami zajmującymi się tematyką roślin i ogrodów.

Często maluję portrety jak i pejzaże, ale to właśnie kwiaty sprawiają, że zapominam o całym świecie, próbując pochwycić światło żarzące się w ich wnętrzu, gdy wpada tam słoneczny promień. Zatrzymać coś co wydaje się rzeczą niemożliwą, tę migotliwość, ten odwieczny ruch ku słońcu, te nasycone kolory. Zamknąć w obrazie ich ulotność i moc. Lubię rozlewającą się plamą sugerować zaledwie ich kształt i barwę a jednocześnie oddać z ogromną precyzją jakiś szczegół, który pozwoli określić, że to ta odmiana, ten gatunek.

Krystyna Lubanski

Krystyna Lubanski

Artystka akwarelistka, urodzona w Gdyni, obecnie mieszka i tworzy w Niemczech. Jest członkinią Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Organizuje plenery i wystawy, prowadzi warsztaty ucząc trudnej sztuki malarstwa akwarelowego. Wystawy indywidualne i zbiorowe: Baden-Baden, Gaggenau, Tubingen, Gernsbach, Kazimierzu Dolnym, Toruniu, Emmerich am Rhein, Grudziądzu, Starogardzie Gdańskim, Bydgoszczy, Stockholmie, Pabianicach.

Spacery po lasach, łąkach i ogrodach, zachwyt przyrodą… to było i jest we mnie od zawsze. Moim ulubionym tematem są kwiaty. W akwareli fascynuje mnie to, że na białej kartce papieru mogę wyczarować wszystko… Jednego dnia na tej kartce pojawia się samotny bratek, innego - pompatyczny bukiet hortensji. Jestem wdzięczna naturze za otaczające nas piękno, a akwareli - za możliwość układania moich bukietów, gdzie plamy spontanicznie przenikają się nawzajem. Tak powstają czary...

Bożka Rydlewska

Bożka Rydlewska

Artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również na Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. Tworzy również papierowe rzeźby inspirowane książkową techniką pop-up. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, w Festiwalu Illustrative w Berlinie, Festiwalu Wanted Design w Nowym Jorku czy Landmark North w Hong Kongu.

Moją botaniczną fascynacją są kwiaty - storczyk, irys, piwonia, a w szczególności róża. Jestem szalenie wrażliwa na jej zapach, który powoduje, że się rozpływam i mam poczucie jakbym wchodziła do wnętrza kwiatu, zanurzała się w zmysłowe serce natury. Istota róży pozostaje dla mnie tajemnicą, czymś bardziej ze sfery uczuć niż słów. Uwielbiam zmysłowo zanurzać się w naturę, a w swojej sztuce ukazywać różne jej oblicza i odcienie. Wskazując na jej delikatność i kruche piękno, pragnę zachęcić odbiorcę do przyglądania się jej na co dzień i wytworzenia z nią czułej więzi.

Izabela Wolska-Kuśmider

Izabela Wolska-Kuśmider

Artystka malarka, ilustratorka, graficzka. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz ukończyła z wyróżnieniem Studia Malarstwa Botanicznego organizowanych przez SBA - The Society of Botanical Artist. Członkini (Fellow Member) Stowarzyszeń SBA i ASBA. Od dwóch lat prowadzi w Warszawie kursy z ilustracji botanicznej (akwarela, tusz, grafit i silverpoint). Od zawsze marzyła, aby ilustrować rośliny. Uwielbia obserwować je pod światło i patrzeć, jak zmienia się sposób postrzegania kolorów. Jej ulubionym zagadnieniem jest jednak „kolor czarny” w botanice. Jakie ma składowe, ile ma odcieni, niuansów. Uwielbia techniki czarno-białe: ink and graphite. Stara się również odkrywać nowe techniki i wykorzystywać je w swoich pracach. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Tajwanie.

Największą dla mnie inspiracją jest natura: świat roślin, grzybów, porostów i organizmów współżyjących. Inspirujący jest każdy pojedynczy liść, kwiat, korzeń. W ilustracji botanicznej ważny jest dla mnie aspekt naukowy, to nie tylko „piękny obrazek”, ale portret naukowy rośliny. W czasach, kiedy wymierają kolejne gatunki ilustracja botaniczna zyskuje na wartości i nowym znaczeniu. Interesuje mnie uchwycenie danej chwili z życia rośliny. Uchwycenie ulotnego momentu, światła i struktury. Jak zmienia się kolor liści, kiedy przechodzi przez nie promień słońca, jak odbija lub pochłania światło płatek. Odkrywać piękno przekwitniętych kwiatów, czy opadłych mokrych jesiennych liści. Widzieć piękno przemijania i pokazać to na obrazie.

Urszula Zajączkowska

Urszula Zajączkowska

Botaniczka, poetka, felietonistka, dr hab. profesor SGGW. Pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i anatomię roślin. Autorka poetyckich tomów „Atomy”, „minimum”, wyróżnionym Nagrodą Kościelskich i „Piach” za który otrzymała Nagrodę Miesięcznika „Książki” i nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autorka zbioru esejów „Patyki, badyle” nagrodzonych Złotą Różą i Nagrodą Literacką Gdynia, nominowanego do Paszportów Polityki. Jej film „Metamorphosis of Plants” zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA).

Niezwykłość roślin, ich form i metamorfoz są wprost onieśmielające. Ich wrażliwość na najdrobniejsze zmiany światła, kierunku wiatru czy dotyk i ich z tym wszystkim życie, w jednym miejscu, od początku do końca – są wystarczające by się nim nisko kłaniać, za tę ich powszechność i jednocześnie niezwykłość, dziękować. Każdym oddechem, każdą cząsteczką tlenu w płucach, która reaguje z krwią – jesteśmy połączeni z liśćmi. Więc to wielki przywilej móc patrzeć na nie, badać, pisać i zawsze przy tym doświadczać bolesnej bezradności, że ciągle nic się nie wie i za mało czuje.